Operacja Tungsten

Operacja Tungsten
II wojna światowa, front zachodni
Ilustracja
Marynarz z obsługi FAA pisze kredą „życzenia” na 1600-funtowej bombie na pokładzie HMS „Furious”
Czas

3 kwietnia 1944

Miejsce

Kåfjorden, Finnmark

Terytorium

Norwegia

Przyczyna

aliancka próba zatopienia „Tirpitza”

Wynik

powodzenie aliantów

Strony konfliktu
 III Rzesza  Wielka Brytania
Dowódcy
Eduard Dietl
Hans Meyer
Bruce Fraser
Henry Moore
Siły
1 pancernik,
baterie art. plot. i okręty
40 bombowców nurkujących,
80 myśliwców
Straty
123 zabitych,
329 rannych,
1 pancernik
i 5 innych jednostek uszkodzonych
9 zabitych,
4 samoloty
Położenie na mapie Finnmarku
Mapa konturowa Finnmarku, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
69°56′07,08″N 23°02′43,44″E/69,935300 23,045400

Operacja Tungsten – rajd okrętów i lotnictwa morskiego Royal Navy w czasie II wojny światowej, którego celem był niemiecki pancernikTirpitz”. Celem operacji było uszkodzenie lub zniszczenie „Tirpitza” na jego kotwicowisku w Kaafiordzie w północno-wschodniej Norwegii, nim zostanie w pełni wyremontowany z uszkodzeń zadanych przez miniaturowe okręty podwodne typu X podczas operacji Source i będzie gotów do podjęcia działań bojowych przeciw alianckiej żegludze.

Brytyjską decyzję nalotu na Kaafiord uzasadniała obawa, że pancernik po osiągnięciu gotowości bojowej mógłby atakować strategicznie ważne konwoje dowożące zaopatrzenie wojenne dla ZSRR. Usunięcie zagrożenia stwarzanego przez „Tirpitza” mogło równocześnie pozwolić aliantom na skierowanie do innych zadań ciężkich okrętów, które trzymano w bazach nad Morzem Północnym z jego powodu. Po czterech miesiącach intensywnych przygotowań, okręty Home Fleet wyszły 30 marca 1944 roku w morze, a 3 kwietnia z pokładów pięciu lotniskowców wystartowały samoloty, które dokonały nalotu na Kaafiord. Rajd był dla Niemców zupełnym zaskoczeniem, a samoloty brytyjskie prawie nie napotkały oporu. Piętnaście bomb trafiło pancernik, a ostrzał z karabinów maszynowych myśliwców spowodował znaczne straty w ludziach. W czasie nalotu Brytyjczycy stracili dziewięciu lotników i cztery samoloty.

Zniszczenia, jakie spowodowały bomby, nie wystarczyły do zatopienia „Tirpitza”, ale 122 członków jego załogi zginęło, a 316 zostało rannych. Kriegsmarine postanowiła wyremontować pancernik, a prace zostały ukończone w połowie lipca. Od kwietnia do sierpnia 1944 roku Brytyjczycy kilkakrotnie atakowali „Tirpitza” w nadziei wydłużenia okresu jego niezdolności do walki, ale żaden z ataków nie przyniósł spodziewanego sukcesu. Ostatecznie „Tirpitz” został poważnie uszkodzony, a następnie zatopiony, przez ciężkie bombowce Royal Air Force pod koniec 1944 roku.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy